مربای شقاقل

0
1035
مربای شقاقل
مربای شقاقل

مربای شقاقل

شقاقل گیاهی است دو ساله که شکل ظاهری ان شبیه گیاه هویج است. ریشه ان که برای تهیه مربای شقاقل مصرف میشود نسبتا ضخیم و ضخامت ان در حد یک انگشت ، پر گره و کمی شیرین است.در این مقاله آموزش مربای شقاقل را توضیح داده ایم.

مواد لازم برای تهیه مربای شقاقل :

شقاقل ۵۰۰ گرم
شکر ۵ پیمانه (۸۵۰ گرم)
گلاب  پیمانه (۵ میلی دور)
آب به مقدار لازم

تمیز کردن شقاقل :

قسمت انتهای ریشه گباه را جدا کرده و گیاه را به صورت افقی روی تختهکار قرار دهید، با دست چپ، گیاه را نگه دارید و با دست راست، با پوست کن ان را از چپ به راست حرکت داده و پوست ان را کامل بگیرید.

شستن شقاقل :

شقاقل پوست گرفته را با اب سرد و با برس مخصوص شستشوی میوه و سبزیجات بشویید تا میکروب های انتقال یافته توسط چاقو و تخته کاملا از بین بروند، سپس شقاقل را به صورت حلقه ای نازک برش دهید.

روش تهیه مربای شقاقل :

 1. ابتدا شقاقل را بجوشانید و به مدت دو روز در اب سرد خیس کنید و روزی سه مرتبه اب ان
  مربای شقاقل
  مربای شقاقل

  را عوض کنید ، سپس پوست ان را با ابزار پوست کن بگیرید.

 2. در قابلمه ای مناسب، مقداری اب ریختته و روی حرارت زیاد قرار دهید تا بجوشد، سپس شقاقل را داخل قابلمه حاوی اب جوش بریزیم و بگذارید بمدت یک ساعت بماند ( البته این زمان، بستگی به سایز شقاقل دارد، ممکن است کمی بیشتر شود)؛
 3. پس از این مدت ، انرا در ابکش ریخته و مجددا به مدت یک ساعت با مقداری اب روی حرارت قرار دهید تا شقاقل ها کاملا پخته شوند، سپس در ابکش بریزید به مد ت دو روز دیگردر اب سرد خیس کرده وروزی سه بار اب انرا عوض کنید
 4. در قابلمه ایی دیگر، شکر را در ۴ پیمانه اب حل کرده و روی حرارت زیاد قرار دهید تا بجوشد، پس از اینکه جوش امد، کف روی ان را بگیرد و شقاقل خیس خورده را به ان اضافه کنید و بگذارید به ارامی بجوشد تا قوام آید.
 5. در اواخر پخت مربا، اب لیمو و گلاب را به ان اضافه کنید
 6. پس از اماده شدن مربا ، آن را در شیشه استریل شده محصوص بریزید، در شیشه را محکم ببندید، شیشه را وارونه کنید و چند ضربه به بدنه شیشه بزنید تا هوای اضافی از ان خارج شود، سپس شیشه را به حالت عادی برگردانید، در شیشه را باز کنید و بگذارید مربا سرد شود، پس از اینکه مربا سرد شد، در ان را ببندید.

نکته: دقت داشته باشید برای تهیه هر نوع مربا، اسانس را باید در مرحله اخر به ان اضافه کنید.

این هم از این مربای شقاقل آماده است! امیدوارم از مربای شقاقل لذت برده باشید.

خرابکاری در مربای شقاقل :

چنانچه مربای شقاقل شکرک زد، یک پیمانه اب به ان اضافه کنید و مجددا ان را بجوشانید.

نگهداری شقاقل :

شقاقل تازه را در کیسه پلاستیکی دربسته در سردترین قسمت یخچال نگه دارید و شقاقل فریز شده را به مدت س ماه با درج تاریخ در فریز نگهداری کنید.

اماده سازی مربای شقاقل : ۴ روز- زمان پخت: ۹۰ تا ۱۲۰ دقیق

مطالعه کنید: اگر طعم میوه ها در دسر را دوست دارید به دسر محبوب موس کیوی سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here